Az ősi vallások mind arról beszélnek, hogy az ember nem csupán test, hanem van egy halhatatlan része is. Ezt nevezik léleknek, szellemnek és tudatnak is, amely a testet elhagyja a halál idején, és örökké tovább él. A hindu és a buddhista tanítások azt mondják, hogy ez a halhatatlan részünk aztán újból testet tud ölteni a fizikai világba visszatérve.

A nyugati materialista redukcionista tudomány ezt évszázadokon át tagadta, azonban mindig voltak olyan tudósok is, akiket éppen a tudományos felfedezéseik vezettek el oda, hogy azt állítsák, hogy a testünkön túl van egy soha meg nem szűnő halhatatlan részünk.

tudat  halhatatlanság Robert Lanza biocentrizmus

Erre az álláspontra jutott Robert Lanza amerikai tudós is, aki a csillagász Bob Bermannal megteremtette a biocentrizmus elméletét. Az 1956-os születésű tudós szakterülete az őssejtkutatás, és számos tudományos könyvet és cikket jelentetett meg. A 2014-ben felkerült a Time magazin világ legbefolyásosabb emberei listájára.

Robert Lanza munkássága alapján semmiképpen sem mondható el az, hogy a tudományos ismeretek hiányai vezettek el oda, hogy azt állítsa, hogy az egyén két részből áll, tudatból és testből. Az egyén én-, avagy öntudatát, identitását (ki vagyok én?) az örökké élő tudata hordozza, és a  teste a fizikai burka.

Rávilágított arra több írásában is a kvantumfizika alapján, hogy a tudat nélkül nem képes létezni az anyagi világ, amely anélkül a valószínűség meghatározatlan állapotában van. A halál pillanatában a tudatunk nem tesz mást, mint elhagyja az anyagi burkát, és átlép egy másik dimenzióba. A biocentrizmus felfogása alapján az idős és tér a tudat eszközei arra, hogy mindent összetegyen.

A neves amerikai tudós könyvei és írásai egyelőre még nem érhetőek el magyar nyelven, de más nyelveken (angol, olasz, spanyol, stb.) nagyon sok anyag található tőle és róla az interneten.